informacja dla słabosłyszących
Aktualności
15.10.2022

Jubileusz 65 lecia Polskiego Związku Niewidomych Koło Wieliczka

Dziś dzień 15 października, a więc Międzynarodowy Dzień Białej Laski.

Celem obchodów tego dnia jest uświadomienie całemu społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością wzroku są wśród nas, że chcą żyć tak jak wszyscy, bez ograniczeń.
Oto krótka historia białej laski: „Laska to po prostu zwykły kij, który był od dawna używany przez osoby niewidome jako narzędzie poruszania się. Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się dopiero w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo załamany, ale, szczęśliwie dla niego, spotkał pewnego ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. Jedna z rad, jaką otrzymał od żołnierza, była następująca: "Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi, będziesz tracił nerwy."
Pomny rady ociemniałego kolegi fotograf zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską, lecz stwierdził, że nie zapewnia ona dostatecznego bezpieczeństwa a nawet stwarza zagrożenie dla innych użytkowników ulic, ponieważ jest słabo widoczna. Wówczas wpadł na pomysł pomalowania jej na biały kolor, aby zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się bardzo skuteczny i w związku z tym zalecał swoim niewidomym kolegom, aby uczynili to samo”.

W tym roku w Gminie Wieliczka, święto to połączone jest z obchodami Jubileuszu 65 lecia PZN Koło Wieliczka.
Z tej okazji wszystkim członkom Koła gratulujemy i życzymy kolejnych pięknych jubileuszy.
Ponadto życzymy, aby Wasz świat był piękny i kolorowy.
Czerpcie z życia pełnymi garściami i nigdy nie wątpcie w jego sens.

Data utworzenia: 15.10.2022