informacja dla słabosłyszących
Aktualności
02.05.2022

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto wszystkich Polaków. Biało-czerwona Flaga to nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych. „Biało-czerwona” łączy nas we wspólnotę daje siłę i nadzieję. Towarzyszy nam w czasie najważniejszych świąt narodowych, manifestacji patriotycznych, często także wydarzeń sportowych kiedy chcemy kibicować naszej tzn. „POLSKIEJ” reprezentacji. To właśnie biało-czerwona flaga jest naszym znakiem wśród narodów świata. Każdy kto będąc choć raz za granicą widzi polskie symbole państwowe wie, że wtedy zaczyna bić mocniej serce. Zwłaszcza doświadcza tego Polonia rozsiana po całym świecie. Te barwy automatycznie utożsamiają nas z tym co POLSKIE. Z naszym domem…

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

Podczas 123 lat zaborów „biało-czerwona” żyła w sercach naszych rodaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia’70, „Solidarności” i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom podczas Bitwy o Anglię i walk o Monte Cassino.

Pamiętajmy o tym, że flaga nie jest zwykłym materiałem, szanujmy fakt, że przetrwaliśmy jako wspólnota – także dzięki symbolom narodowym - i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami! Wystawiajmy flagi w nasze narodowe święta, dbajmy o ich czystość i schludność. Nie piszmy po fladze, gdyż ona sama w sobie niesie wszystko co zawiera się w każdej polskiej duszy. Uczestniczmy w wydarzeniach patriotycznych, koncertach i różnego rodzaju akcjach promujących POLSKOŚĆ. Niech ten dzień będzie naszym wspólnym świętem.

 

Autor: Grzegorz Bosak

Data utworzenia: 02.05.2022