informacja dla słabosłyszących
Aktualności
21.03.2022

„Zespół Downa to oryginalność, której nie wybierałem”

Dziecko z zespołem Downa może przyjść na świat w każdej rodzinie, niezależnie od warunków socjalnych, ekonomicznych, rasowych czy kulturowych. Nie dzieje się to z powodu czyjejś winy, dochodzi bowiem do niewłaściwego podziału w komórce jajowej lub plemniku. To jedna z najczęstszych nieprawidłowości chromosomowych u ludzi, powstaje na skutek obecności dodatkowego, nadprogramowego 21 chromosomu (trisomia 21 pary chromosomów). Przyczyna tego procesu nie została jeszcze poznana.

Od lat 40-stych przedstawiano coraz to nowe pomysły na to, dlaczego rodzą się dzieci z zespołem Downa. Badacze informowali, że schorzenie to mogą powodować promienie rentgenowskie, niektóre leki, problemy hormonalne i odpornościowe, środki plemnikobójcze czy niektóre infekcje wirusowe. Teoretycznie pewne z tych też mogą być trafne, ale nie ma na to jednoznacznego potwierdzenia naukowego.

Kiedy przychodzi na świat dziecko z zespołem Downa, jego wychowanie wymaga od rodziców więcej czasu i pracy, ale też miłości, troski i zainteresowania. Wiele tych kochanych dzieci uczęszcza do przedszkoli, szkół o specjalnym programie nauczania, a niektóre zdobywają uprawnienia do wykonywania prostego zawodu, pracują i prowadzą w miarę samodzielne życie.

Na temat zespołu Downa istnieje wiele mitów, oto najpopularniejsze mity, które warto w końcu obalić!

MIT : Zespół Downa jest dziedziczny.

FAKT : Zazwyczaj zespół Downa nie jest dziedziczny ( jedynie 2% wszystkich przypadków występuje w rodzinie). Wykształcenie dodatkowego chromosomu 21. dokonuje się w zdecydowanej większości przypadków w komórkach rozrodczych rodziców lub wczesnych stadiach rozwojowych dziecka, a więc bezpośrednio przed zapłodnieniem lub tuż po nim. Dlatego też mówimy, że zespół Downa jest odmiennością genetyczną, a nie chorobą.

 

MIT : Większość dzieci z zespołem Downa rodzi się u starszych rodziców.

FAKT: Ponad 80% dzieci z zespołem Downa rodzi się u kobiet w wieku poniżej 35 lat, a średni wiek matki niemowlęcia z zespołem Downa wynosi 28 lat.

 

MIT : Osoby z zespołem Downa cierpią na poważne upośledzenie umysłowe.

FAKT : Większość osób z zespołem Downa ma jedynie łagodne lub umiarkowane upośledzenie umysłowe. Osoby z zespołem Downa mają wyniki IQ od 30 do 60, ważniejsze jednak od wyników IQ jest fakt, że osoby te są w stanie się uczyć.

 

MIT : Ludzie z zespołem Downa są zawsze szczęśliwi.

FAKT: Ludzie z zespołem Dawna doświadczają pełnego zakresu emocji, takich jak : smutek, złość, radość i szczęście, tak jak wszyscy inni.

 

Szacuje się, że w Polsce żyje 60 tyś. osób z zespołem Downa.

Wśród osób z trisomią 21 znajdują się takie, które zaistniały w świecie aktorskim : Chris Burke, Pascal Duquenne, Max Lewis, Lauren Potter, Piotr Swend.

Dzieci z zespołem Downa urodziły się m.in. w rodzinie Karola Darwina (syn) i Charlesa de Gaulle'a (córka).

 

Autorka: Anna Kuta-Kubala

Data utworzenia: 21.03.2022