informacja dla słabosłyszących
Aktualności
15.05.2022

Międzynarodowy Dzień Rodziny

15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993. Celebracja tego dnia ma na celu skupienie uwagi na rodzinie, jej problemach i wyzwaniach oraz wsparcie rodziny nie tylko dla niej samej, ale również dla całego społeczeństwa.

Każdego roku Międzynarodowy Dzień Rodzin ma inne hasło, tegoroczne motto brzmi „ Dwie godziny dla rodziny. Dla człowieka”. Wiadomo bowiem, że najwięcej radości daje wspólna zabawa. Przenosi nas do świata, w którym wszystko jest możliwe, w magiczny sposób buduje i wzmacnia więzi oraz pomaga się solidnie zrelaksować. Dlatego na czas Święta Rodziny zapomnijmy o laptopach, tabletach czy komórkach! Chwyćmy za skakankę, piłkę, zośkę… zagrajmy w planszówki, karty, statki, „Państwa - miasta"… Wskoczmy na rowery, hulajnogi, do kajaków… Po prostu odkrywajmy radość z bycia razem z rodziną.

Święto jest okazją do organizowania wydarzeń które promują wartości rodzinne oraz poruszają tematy ściśle związane z rodziną, tj pikniki, festyny, eventy.
Międzynarodowy Dzień Rodziny ma na celu uświadomienie wszystkim, że rodziny mogą mieć różne postaci. Różnią się pod względem wielkości, a nawet koloru skóry, a tylko poszczególni członkowie każdej z nich w pełni się rozumieją i czerpią radość z przebywania we wspólnym gronie.

Rodzina może być naprawdę rozległa. Może obejmować liczne rodzeństwo, mnóstwo bliższych lub dalszych kuzynów, ciotek i wujków i wnuków. Każdy dogaduje się z każdym, zjazdy rodzinne są świetnymi okazjami do wspólnych spotkań. Często spotykaną cechą wśród członków rodziny jest to, że panuje w niej z reguły nieformalny system wzajemnego wsparcia. Nie jest w stanie zakłócić go nawet spora odległość dzieląca poszczególnych jej członków.

Są także rodziny niepełne, w których jedno z rodziców wychowuje swoje dzieci z odwagą i siłą, dając im wszystko, co tylko są w stanie. Usilnie pracuje on, aby zapewnić uśmiech na twarzy dziecka, prowadzi z nim długie rozmowy, opracowuje wspólne marzenia i cele na przyszłość.

Rodziny są skarbami wymagającymi troski i pielęgnowania, bez względu na to, skąd one pochodzą. I to właśnie leży u podstaw stosunkowo młodego wciąż święta, jakim jest Międzynarodowy Dzień Rodziny.

 

Autorka: Róża Bielska

Data utworzenia: 15.05.2022