informacja dla słabosłyszących
Aktualności
17.05.2022

Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Co roku 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Inicjatorem tego święta jest Child Helpline International – organizacja zrzeszająca telefony zaufania dla dzieci ze 160 krajów świata. Polskie obchody Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci organizowane są przez Fundację Dzieci Niczyje. Głównym celem Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci jest propagowanie idei pomocy dzieciom i młodzieży poprzez telefony zaufania. To bardzo ważne,
aby dzieci i młodzież wiedziały, że jest miejsce, do którego mogą zwrócić się, kiedy przeżywają trudności. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 to pierwszy ogólnopolski, całodobowy i całkowicie bezpłatny telefon zaufania dla młodych osób, który służy dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony.

W 2008 roku Rzecznik Praw Dziecka uruchomił Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12. Telefon czynny jest przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Do dziecięcego telefonu zaufania najczęściej zgłaszane są sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne.

Autorka: Róża Bielska

Data utworzenia: 17.05.2022