Forum Liderów Młodzieżowych
W ramach projektu, młodzi liderzy (uczniowie starszych klas szkół podstawowych - wyłonieni przez pedagogów szkolnych wg kryterium ponadprzeciętnej aktywności w działaniach na rzecz społeczności lokalnej oraz z predyspozycjami do bycia pozytywnym przykładem dla swoich rówieśników) będą uczestniczyli w trzydniowych zajęciach warsztatowych (szkoleniu).
Uczestnicy projektu rozwijają kompetencje osobiste, m.in. w oparciu o poznawanie historii, tradycji I kultury tych obszarów Małopolski, z których pochodzą. Inspirują się własną aktywnością I zaangażowaniem oraz doświadczeniem przedstawicieli organizacji, które kształtują proliderskie postawy młodych ludzi.
Biorą udział w cyklu warsztatów wzbogacający wiedzę i umiejętności min;
- warsztat psychoedukacyjny na temat mechanizmow uzależnień (w tym e-uzależnień
i innych uzależnień behawioralnych. Przewidujemy, że w warsztatach będą
uczestniczyli również nauczyciele); - warsztaty psychoedukacyjne na temat przezwyciężania barier w komunikacji
interpersonalnej oraz dynamiki procesów grupowych; - warsztaty na temat debaty oksfordzkiej dla liderów – przygotowanie, realizacja,
ocenianie; - przygotowanie mini-projektów – warsztat, praca w grupach, konsultacje z ekspertami,
zaplanowanie działań, sposobów monitorowania, multiplikowania;
W szkoleniu (realizowanym w Wieliczce) bierze średnio udział grupa 30-40 młodych liderów gmin małopolski, w szczególności z terenu gminy Wieliczka.
Celem tego elementu projektu jest dotarcie do, jak najliczniejszej grupy młodych małopolan z przesłaniem o konieczności brania odpowiedzialności za własne życie, w tym podejmowanie decyzji w obszarze uzależnień (również e-uzależnień i innych uzależnień behawioralnych).
W ramach projektu są również:
- szkolenia dla nauczycieli
- wydanie broszury dla liderów
- wydane publikacji dla nauczycieli na temat profilaktyki, w tym profilaktyki e-uzależnień
i innych uzależnień behawioralnych;