informacja dla słabosłyszących
lecąca mewa
Projekty i programy

Otwarta szafa

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce od kliku lat realizuje Projekt socjalny pod nazwą „Otwarta Szafa”. Pomysłodawcami Projektu byli Mieszkańcy Miasta i Gminy Wieliczka.

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce od kliku lat realizuje Projekt socjalny pod nazwą „Otwarta Szafa”. Pomysłodawcami Projektu byli Mieszkańcy Miasta i Gminy Wieliczka.
Na początku wyglądało to tak, że osoby chcące podzielić się odzieżą, zabawkami, drobnym wyposażeniem domu przychodzili do tut. Ośrodka i pytali czy mogą coś zostawić dla potrzebujących. Potrzebujący natomiast widząc atrakcyjną odzież, zabawki itp. chętnie przeglądali i zabierali to co mogli wykorzystać.

Współczesny świat to świat anonimowy, gdzie rozluźniają się więzi społeczne, dynamicznie zwiększają się różnice materialne, samopomoc sąsiedzka przestaje istnieć. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z problemów, z potrzeb ludzi, których codziennie mijamy na ulicy, osiedlu czy klatce schodowej. Jesteśmy blisko, a jednocześnie tak daleko. Pozbywamy się rzeczy jeszcze zdatnych do użytku: ubrania, zabawki, książki, sprzęty AGD, RTV itp. Rzeczy, które mogłyby być wykorzystane wyrzucane są do śmieci, tworzą się dzikie wysypiska, natomiast osoby, których nie stać na zakup nowych produktów są zmuszone do zaakceptowania ich braku.

Pomagając osobom w kryzysie przeciwdziałamy ich wykluczeniu społecznemu. Dzieląc się odzieżą, zabawkami dajemy społeczeństwu sygnał, że nie są sami, że są osoby, które chcą pomagać i to robią. Wiele osób podąża za modą, wymienia swoje ubrania na nowe kolekcje, by być modnym, być na topie, ale są wśród nas osoby, które z wdzięcznością przyjmą używane ubrania, by wyglądać dobrze, schludnie. Osoby potrzebujące też chcą godnie żyć, chcą by ich dzieci miały dobre ubrania, fajne zabawki. Odzież, której nie używamy z różnych powodów, a zajmuje nam miejsce w szafie może stanowić wsparcie dla osób potrzebujących.

Odpowiadając na potrzeby mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną PRZYSZŁOŚĆ wydzieliliśmy kącik pod nazwą „Otwarta Szafa”. Tam można przynieść niepotrzebne, ale jeszcze atrakcyjne rzeczy. Jedni zostawiają, inni zabierają...