Wielicka Kampania Pomarańczowej Wstążki 2021 - Bezpieczne dzieciństwo - inwestycja w przyszłość sprawia, że Wieliczka staje się pomarańczowa. Lubimy to bardzo! Już wystartowały zajęcia w Akademii Emocji, które realizowane są przez zespół MGOPS Wieliczka w świetlicy Św. Kingi oraz w świetlicy Aniołeczek. Nasi realizatorzy - Panie: Natalia, Klaudia, Małgosia i Iwona - mają całą masę świetnych pomysłów, które razem z uczestnikami zajęć wcielimy w życie.
Tradycyjnie już w dniach 1-19 listopada 2021 rozpoczynamy programowo wielickie działania w ramach ogólnoświatowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Projekt Bezpieczne Dzieciństwo - Inwestycja w przyszłość jest dofinansowany ze środków budżetu Państwa, w ramach programu osłonowego ,,Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie".
Celem działań jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, promocja pozytywnych rozwiązań związanych z przeciwdziałaniem przemocy, motywowanie społeczności lokalnej do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, edukacja społeczna dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach radzenia sobie z tym problemem.
W roku 2021 r. chcemy przyjrzeć się dzieciństwu naznaczonemu przemocą w kontekście problemów z alkoholem. Dzieciństwu naznaczonemu samotnością, strachem, poczuciem odrzucenia. Chcemy zwrócić uwagę na dzieci, młodzież, które często uznawane są za nieśmiałe, a zmierzają się z cierpieniem w samotności, w strachu, poczuciu odrzucenia, poczuciu bycia mało atrakcyjnym i mało ważnym. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której dzieci i młodzież będą miały szansę MÓWIĆ, UFAĆ I CZUĆ, bo ,, kto nigdy nie był dzieckiem, nie może stać się dorosłym”. Niech każde dziecko ma prawo czuć!
W ramach Kampanii Pomarańczowej Wstążki 2021 na terenie Gminy Wieliczka planowane są działania promocyjne, informacyjno-edukacyjne, których punktem kulminacyjnym będzie Wielicka Konferencja, działania dedykowane różnym grupom :
- dzieciom, młodzieży – jestem ważny, jestem dobry, zasługuję na miłość, umiem i mogę wyrażać swoje emocje i uczucia,
- specjalistom: widzę Twoje cierpienie, chcę Ci pomóc, możesz mi ufać,
- rodzicom: uczę się być dobrym rodzicem, możesz mówić, możesz mi ufać, nie zawiodę,
- społeczności lokalnej.